"Megígértük, teljesítettük. Hajrá Románia, fog ez menni!" - buzdította polgártársait az oltás beadatására Facebook-bejegyzésében a román kormányfő. Florin Citu csütörtökön Klaus Iohannis államfővel együtt Konstancán népszerűsítette az oltási kampányt, ahol mindketten azt hangsúlyozták: az emberek akkor térhetnek vissza normális életükhöz, ha mindenki beoltatja magát.
Újságírói kérdésre válaszolva azonban a kormányfő elutasította azt a felvetést, hogy Románia is anyagi juttatásokkal bátorítsa az oltás beadatására az ingadozókat. Úgy vélekedett: nem lehet jobb ösztönzés, mint az a tudat, hogy aki beoltatja magát, az visszatérhet a megszokott életéhez, kimehet maszk nélkül a tengerpartra, beülhet egy vendéglőbe, koncertekre járhat, és nem kell írásos nyilatkozattal igazolnia, hogy milyen jogon hagyta el éjszaka a lakóhelyét.
Az államfő és a miniszterelnök Konstancán a katonakórház udvarán kialakított konténeres oltóközpontot is felkereste, ahol kedden egyhetes oltási maraton indult és az első két nap alatt 500 jelentkezőt immunizáltak.
Iohannis azt hangsúlyozta, hogy az oltási kampány új szakasza kezdődött: országszerte oltási maratonokat rendeznek, autós oltópontok nyílnak, és a hét végétől kezdőden bárki bárhol jelentkezhet oltásra, megkapja a vakcinát mindenféle előjegyzés nélkül.
Az oltási kampányt koordináló bizottság (CNCAV) csütötöki jelentése szerint a húszmilliós Romániában eddig 3 millió 491 ezer ember, vagyis a beoltható (16,1 milliós) 16 év feletti lakosság 21,7 százaléka kapott legalább egy adag koronavírus elleni oltást. Az ország 2 millió 198 ezer lakosa (13,7 százalék) a második dózist is megkapta. A romániai oltáskampány - amely eddig szinte kizárólag internetes előjegyzésen alapult - főleg a nagyvárokban volt sikeres, a falusi embereket azonban nagyon alacsony arányban tudta csak meggyőzni az immunizáció fontosságáról.
A CNCAV kedden közzétett regionális rangsorából kitűnik, hogy a kétmilliós Bukarestben a legnagyobb (31,2 százalékos) az átoltottság, és az ország 41 megyéje közül csak az öt leginkább urbanizált megyében - Kolozs (28), Temes (22,5), Brassó (22), Szeben (21,8) és Konstanca (21,4) megyében - haladja meg az átoltottság az országos átlagot.
A Székelyföldön az országos átlagnál alacsonyabb arányban oltatták be magukat az emberek: Maros megyében a jogosultak 17,7, Hargita megyében 14,6, Kovászna megyében pedig alig 11,8 százaléka.